Summary day 16-17 January 2016


Great game Joselu que, despite not scoring, it materialized a great game against the leader of the Premier, Arsenal. Our killer worked very hard wrestling with the central whole game.

Joselu_vs_Arsenal

The front of the white quarry at all times kept clean out ball from behind Arsenal, a team that always comes playing from behind.

At the same time, great game of Recio with Malaga in a tough encounter at the Sanchez Pizjuan against Sevilla. Despite the defeat, Recio left constant quality details being one of the leaders of his team.

Recio vs Sevilla

También good match Numancia in Albacete, con Regalón in the eleventh headline, que It was the 3 points Soria getting to leave a clean sheet.

Regalón

Ponferradina suffered a severe setback in Girona, where they fitted one 4-0. The of Jorge Casado they could not stop a Girona that everything he touched, made it a goal.

Jorge Casado vs Girona

Cordoba B Romero still outstanding leader in Third Division doing a spotless season in terms of play and results.


Premier League

Joselu

17/01 – 17:15 Stoke City – Arsenal (0-0)


Liga I Rumania

Javier Velayos e Iván González

So Targu Mures no league.


A Katigorias Chipre

Mikel Saizar

16/01 – 18:00 AEK Larnaca – AEL Limassol (0-2)


Ligat Ha´al

Pablo de Lucas

18/01 – 19:55 Beitar Jerusalem – Bnei Sarkhnin


Liga Premier de Hong Kong

José Cruz

16/01 – 07:30 Southern – I-Sky Yuen Long (2-0)


Primera División Española

Juan Carlos and Recio

16/01 – 16:00 Sevilla – Málaga (2-1)


Segunda División Española

José Ángel Pozo and Adrián Castellano

17/01 – 19:15 Almería – Córdoba (0-1)

Pulido and Regalón

16/01 – 18:00 Albacete - Numancia (0-2)

David Rodríguez

16/01 – 18:00 Elche Alcorcón (2-0)

Jorge Casado

17/01 – 17:00 Girona Ponferradina (4-0)


Segunda División B

Sergio Rodríguez

16/01 – 17:00 Amorebieta Talavera de la Reina (3-0)

Chupi

17/01 – 17:00 Real Unión de Irún La Roda (5-1)

Pepe Aicart

16/01 – 17:00 Toledo - Gernika (1-0)

Diego García

17/01 – 17:00 Olimpic Xativa – Sabadell (0-2)

Josema

17/01 – 18:00 UCAM Murcia Almería B (2-0)

Ivi López

17/01 – 18:00 Real Jaén Sevilla Atlético (1-1)

Ivi Alejo

17/01 – 16:00 Olot Villarreal B (1-1)

Toni Villa and Adrián Pérez

16/01 – 15:45 Valladolid B – Burgos (1-1)

Sergio Díaz

17/01 – 12:00 Marbella U.D. Melilla (1-1)

Lolo Pla

17/01 – 17:00 Cartagena Cádiz (0-1)

Pedro Astray

17/01 – 12:00 Getafe B – Guadalajara (1-2)


Tercera División

Manu Romero, Hornero and Alex Expósito (Grupo 10)

17/01 – 12:00 Coria Córdoba B (0-1)

Carlos Morales and Mohedano (Grupo 7)

17/01 – 12:00 At. Madrid B - Puerta Bonita (2-0)

Calero (Grupo 9)

17/01 – 12:00 Ejido 2012 At. Malagueño (4-1)

Torralbo (Grupo 10)

17/01 – 12:00 Sevilla C – Lucena (2-0)


Juveniles

San Román and Nica (División de Honor, Grupo 5)

16/01 – 16:00 At. Madrid Juvenil A – Puebla Calzada (10-0)

Manu Hernando (División de Honor, Grupo 5)

16/01 – 15:30 Real Madrid Juvenil A - UD Sur (5-1)

Gastón Cedrez (Nacional, Grupo 12)

17/01 – 12:00 Real Madrid Juvenil B - Las Rozas B (9-2)

Guillermo Torres (1ª Autonómica, Grupo 1)

17/01 – 10:00 Real Madrid Juvenil C - Collado Villalba (4-0)


Cadetes

Alfredo Pedraza

16/01 – 16:00 Getafe Cadete B At. Madrid Cadete A (3-3)

Antonio Blanco and Miguel Baeza

16/01 – 19:50 Aravaca Real Madrid Cadete A (0-2)

Óscar Lorenzo

16/01 – 12:00 RC Deportivo Cadet – Dumbria C.F. (2-1)

Eduardo López

17/01 – 13:30 Córdoba Cadete – Don Bosco C.F. (4-1)